Ulotki reklamowe, jako (wciąż) skuteczna forma reklamy

Ulotki reklamowe, jako (wciąż) skuteczna forma reklamy

 

Mogłoby się wydawać, że w czasach kiedy główne skrzypce grają media społecznościowe i marketing internetowy, klasyczne, drukowane formy reklamy będą już nieskuteczne. Nic bardziej mylnego. Mimo, że era komunikacji cyfrowej sprawiła, że wiele firm decyduje się na kampanie w Internecie, marketing bezpośredni wciąż jest powszechnie używany. 

 

Agencje reklamowe nie zrezygnowały z proponowania swoim Klientom tej opcji 

i nic nie wskazuje na to, że to się zmieni. Wśród tej metody promocji to ulotki cieszą się największym zainteresowaniem. Łatwe w kolportażu i dostępne w każdej drukarni będą dobrym startem dla kampanii reklamowej, szczególnie tych lokalnych.

 

 

Historia powstania ulotek

 

 Ale skąd wzięły się ulotki i kto stoi za tym, że w naszych skrzynkach pocztowych czy za wycieraczkami w samochodach, znajdujemy je praktycznie każdego dnia? 

 

Niezaprzeczalnie jedną z najważniejszych postaci od czasów średniowiecza pozostaje Johannes Gutenberg- urodzony w Moguncji (prawdopodobnie w 1399 roku) niemiecki rzemieślnik i wynalazca pierwszej w historii przemysłowej metody druku. 

 

Około 1434 roku rozwinął swoją działalność w Strasburgu, zaczął eksperymenty z ruchomą czcionką i prasą drukarską. W 1448 roku wrócił do swojego rodzinnego miasta, gdzie udoskonalał swoje pomysły i wydawał pierwsze wydruki. Dziełem jego życia ma być druk Biblii 42-wierszowej. Drukarnia Gutenberga i jego wspólnika miała działać do 1455 roku. Drukowano tam głównie książki, natomiast to właśnie z książką związana jest pierwsza wydrukowana ulotka. Według źródeł, pierwsza ulotka została zamówiona przez Leopolda Lauberta, który w ten sposób chciał zareklamować swoje dzieła literackie. W jego ślad poszli inni producenci czy rzemieślnicy, którzy zorientowali się, że ten rodzaj promocji ich wyrobów przyciąga większą liczbę Klientów, a co za tym idzie- większe zyski.

 

W dzisiejszych czasach główną funkcją ulotek wciąż pozostają kwestie promocyjne. W ten sposób może reklamować się praktycznie każda branża. Wystarczy tylko spojrzeć na zawartość skrzynek pocztowych- pizzerie, fotowoltaika, dostawcy usług telewizji i Internetu, usługi budowlane i remontowe, nowo powstające sklepy, komisy samochodowe. Zakres jest naprawdę szeroki. Ulotki są też jednym z podstawowych narzędzi autopromocyjnych podczas kampanii wyborczych. Drukowane w hurtowych ilościach są widoczne nawet na ulicach, utrwalając nam wizerunki kandydatów przez co najmniej kilka tygodni przed wyborami. 

Ulotki niestety dla sporego grona osób kojarzą się z zaśmiecającymi ulice papierkami, które nie wnoszą nic nowego, reklamują mało istotne rzeczy i ogólnie rzecz ujmując- niepotrzebnie są produkowane i roznoszone. Co więc zrobić, żeby nasz projekt się wyróżnił? Jak przekonać odbiorców, że nie jest to kolejny papierek, który prędzej czy później trafi do kosza? Że niesie on za sobą jakąś ciekawą treść? Mimo wszystko wciąż da się stworzyć taką ulotkę, która nie tylko przyciągnie wzrok odbiorcy, ale i zostanie w jego pamięci. Wystarczy odrobina oryginalności, świetna jakość druku i dobrej jakości papier. Warto włożyć w to odrobinę wysiłku, zwłaszcza, że te druki stanowią niejako bazę do budowania pozytywnego wizerunki firmy.

 

 

Z czego składa się projekt ulotki? 

 

Zazwyczaj na projekt ulotki składa się: nagłówek, treść właściwa, chwytliwy slogan, nazwa firmy i jakaś grafika- np. reklamowany produkt, czy zdjęcie siedziby. Zdarza się, że ulotka zawiera także jakiś kupon rabatowy- kwotowy czy procentowy na pierwszy zakup czy usługę. 

 

Według badań przeprowadzonych kilka lat temu przez brytyjska organizację Direct Marketing Associaton, taki rodzaj druku zatrzymuje dla siebie 33% ankietowanych. Na samą wartość estetyczną projektu składa się także sama czcionka. Warto, żeby była ona przede wszystkim czytelna, nie tylko ze względu na rodzaj pisma, ale także na jej wielkość. Jeśli sami nie mamy wprawy w obsłudze programów graficznych i ogólnie projektowaniu, można zlecić tą kwestię do profesjonalnego studia graficznego, agencji reklamowej lub drukarni

 

Niektóre oferują pakiet projekt + druk. To bardzo wygodne rozwiązanie, zwłaszcza jeśli my sami nie mamy doświadczenia lub czasu, który możemy poświęcić na zabawę w grafika. 

 

W zależności od tego, ile planujemy treści, grafik i zdjęć w projekcie, możemy zastanowić się czy jesteśmy w stanie zmieścić wszystko na pojedynczej ulotce. Jeśli zależy nam na zachowaniu przejrzystości, do wyboru mamy jeszcze ulotki składane. Wiele dostępnych powszechnie formatów i różne rodzaje składania- na trzy w „C” lub „Z”, na pół, w mapkę, harmonijkę, okienko. Każdy powinien znaleźć coś dla siebie. Fakt dodatkowego procesu podczas produkcji takiego procesu- falcowania- może co prawda podwyższyć koszty zamówienia, natomiast mamy wtedy pewność, że wydruk zmieści wszystko to, na czym nam zależy. 

Wydruk ulotek, zarówno standardowych jak i składanych, powinno się oddać w ręce profesjonalnych drukarni. W wielu z nich można skorzystać z automatycznego preflightu, gdzie od razu wyskoczą ewentualne błędy w przygotowanym projekcie i można je zniwelować je, zanim będzie za późno. Jeśli nie mają Państwo swojej sprawdzonej drukarni, zapraszamy do skorzystania z usług LuckyPrint. W naszej ofercie można znaleźć oba rodzaje ulotek. 

Ulotki standardowe - klasyczne, dostępne są w czterech najpopularniejszych rozmiarach:

 

  • A4 (297x210mm)
  • A5 (148x210mm)
  • A6 (105x148mm)
  • DL (99x210mm).

 

Ulotki składane można zamówić w kilku różnych konfiguracjach, m.in.:

  • A4 do DL w C lub Z
  • 3xA4 do A4
  • 3xA5 do A5
  • A4 do A5
  • A3 do A4.

Do wyboru pozostają także gramatury papierów- od 130 do nawet 350g! 

Dlaczego jeszcze warto zlecić druk ulotek w LuckyPrint? 

Studio graficzne - dysponujemy własnym studiem graficznym, w którym może powstać Państwa wymarzony projekt! Nasi specjaliści profesjonalnie przygotują pliki do druku i wyślą wizualizacje do akceptacji. Mogą Państwo zgłosić swoje uwagi, które graficy wprowadzą do projektu.

 

Darmowa i szybka dostawa- w jedno miejsce w Polsce. 

Współpracujemy z profesjonalnymi firmami kurierskimi, dzięki czemu wysłane zamówienie powinno się pojawić u Państwa już na drugi dzień!

 

Wieloletnie doświadczenie– oferujemy pełen proces poligraficzny- od przygotowania projektu graficznego, przez wydruk, aż po obróbkę introligatorską. Dzięki temu, skraca się czas produkcji, możemy utrzymać konkurencyjne ceny oraz  na bieżąco sprawdzać postępy prac produkcyjnych.

 

Zapraszamy do kontaktu z naszym Biurem Obsługi Klienta. Nasi specjaliści udzielą Państwu wszystkich potrzebnych informacji oraz doradzą w sprawach technicznych i projektowych.